Klikając „Akceptuję”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Dowiedz się więcej
Wszystkie kategorie

Glenallachie

Destylarnia GlenAllachie znajduje się w samym centrum regionu Speyside u podnóża wzgórza Ben Rinnes. Została wybudowana w 1967 przez MacKinlay McPherson według projektu Williama Delme-Evansa. Produkcja rozpoczęła się w 1968 roku i trwała do 1985, kiedy to destylarnia została czasowo zamknięta. Od momentu wznowienia produkcji w 1989 roku GlenAllachie działa nieprzerwanie  do dnia dzisiejszego, co przełożyło się na bogate zapasy whisky. Przez lata większość produkowanej tu whisky była przeznaczona do blendów, a na rynek trafiło zaledwie kilka butelek pod marką GlenAllachie. Na wyposażeniu destylarni znajduje się 9 stalowych kadzi fermentacyjnych i dwie pary alembików wyposażone w osobne spirit safe, dzięki czemu można w nich destylować niezależnie.

Nowy rozdział w historii destylarni nastąpił w październiku 2017 roku, kiedy to destylarnia została zakupiona przez legendę szkockiego gorzelnictwa Billy’ego Walkera.  Wtedy to powstała GlenAllachie Distillers Company Ltd.  w pełni niezależna, będąca własnością i zarządzana przez Szkotów firma. Wraz z przejęciem destylarni Billy Walker nabył też prawa do dwóch marek whisky mieszanych MacNair’s i White Heather. Ogromną wartość stanowiły też bogate zapasy whisky liczące ok. 30 tys. beczek, z których najstarsze pochodzą z 1978 roku.

 

Billy Walker szybko przystąpił do działania. Na rynek w ciągu ostatnich kilku lat oprócz linii core range trafiło wiele bardzo ciekawych edycji finiszowanych oraz edycje single cask. Jednocześnie nowy właściciel skupił się na produkcji whisky wedle własnego pomysłu. Wydłużono do 160 godzin czas fermentacji, obniżono o ok. 80% wydajność destylarni aby skupić się na jakości. Po raz pierwszy w historii destylarni rozpoczęto też produkcję whisky torfowej, która swoją premierę miała w 2022 roku. Budżet na zakup nowych beczek- tylko w 2022 roku- wyniósł 2 miliony funtów.  Po przejęciu destylarni przez Billego Walkera świat w końcu usłyszał o GlenAllachie. Już nieco ponad rok od przejęcia, GlenAllachie  została uznana najlepszą szkocką destylarnią roku 2019 według Scottish Whisky Awards. W tak krótkim okresie czasu whisky zdobyły już kilkadziesiąt nagród i wyróżnień, a najważniejsze z nich to bez wątpienia tytuł najlepszej whisky single malt na świecie w konkursie World Whiskies Awards w 2021 roku dla GlenAllachie 10yo Cask Strength i najlepszej whisky blended malt dla MacNair’s 21YO.

Aktualne zapasy liczą 50000 beczek dojrzewających whisky i są zapowiedzią wielu wyjątkowych edycji, które pojawią się w bliższej i dalszej przyszłości… 

Wybrane marki

Strona przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich!

Kliknij i zapoznaj się z regulaminem serwisu.