W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej
Wszystkie kategorie

Alfabet Whisky

Poruszając się w tematyce whisky, napotykamy na wiele specyficznych słów i sformułowań czy to polskich czy też angielskich. Poniżej przybliżamy niektóre z nich.

A
Alembik - prosty aparat o kształcie cebuli, najczęściej wykonany z miedzi wykorzystywany w procesie destylacji.
Angel’s Share
- (udział aniołów, podatek płacony aniołom) określenie stosowane przez gorzelników na część whisky, która wyparowuje z beczek w trakcie procesu dojrzewania.

B
Barley - jęczmień, podstawowy surowiec wykorzystywany w procesie produkcji whisky m.in. w Szkocji, Irlandii i Japonii.
Barrel - beczka, nazwa barrel często używana jest zamiennie ze słowem cask, jednak w przemyśle whisky nazwa barrel zarezerwowana jest dla beczki o pojemności ok 195 litrów i rozmiarowo klasyfikuje się ją pomiędzy beczkami typu quarter, a hogshead.
Butt - rodzaj beczki stosowanej w przemyśle whisky o pojemności ok. 500 litrów, wykonanej najczęściej z hiszpańskiego dębu.
Blended whisky - według przepisów szkockiej whisky jest to kompozycja jednej lub więcej whisky single malt z jedną lub więcej whisky single grain.
Blended Grain - whisky będąca kompozycją stworzoną z dwóch lub więcej whisky single grain pochodzących z różnych destylarni.
Blended Malt (inaczej vatted malt, pure malt) - kompozycja dwóch lub więcej whisky single malt z różnych destylarni.

C
Campbeltown - małe portowe miasteczko na półwyspie Kintyre i najmniejszy region produkcji szkockiej whisky. W czasach wiktoriańskich nazywane stolicą whisky. Campbeltown to także charakterystyczny styl whisky, który przetrwał do dzisiaj.
Cask strength - określenie dla whisky, która nie została rozcieńczona wodą przed zabutelkowaniem.
Charring - trwający najczęściej do ok. 1 minuty proces polegający na opalaniu wnętrza nowej beczki (np: Bourbon Barrel). Po kilku napełnieniach beczka może zostać ponownie wypalona - re-charring.
Chill filtering - proces przeprowadzany przed butelkowaniem, polegający na schłodzeniu whisky i jej przefiltrowaniu w celu usunięcia związków olejowych i elementów powodujących mętnienie whisky w niższej temperaturze, które może wystąpić po dodaniu wody lub lodu. W ostatnich latach bardzo popularne stało się nie filtrowanie whisky na zimno - non-chill filtered.
Coffey Still - opatentowany w 1830 roku przez Aeneasa Coffeya aparat umożliwiający szybszy i tańszy proces destylacji wykorzystywany w produkcji whisky single grain pozwalający uzyskać destylaty o mocy nawet 94%.

D
De luxe - określenie stosowane na butelkach whisky blended wskazujące na wyższą niż zazwyczaj zawartość whisky słodowych. Nie podlega jednak żadnym prawnym regulacjom.
Destylacja - proces polegający na wprowadzeniu cieczy w stan pary (przez podgrzanie), a następnie jej skropleniu (przez schłodzenie) przeprowadzany w celu wyizolowania lub oczyszczenia jednego lub więcej związków składowych cieczy. W przemyśle whisky polega na wyizolowaniu oparów alkoholu z powstałego po fermentacji tzw. piwa - wash i skondensowaniu tych oparów do mocy ok. 70 - 94% w zależności od użytego aparatu i ilości destylacji.
Dunnage - dunnage warehouse - nazwa tradycyjnego szkockiego magazynu wykorzystywanego w procesie dojrzewania whisky, zbudowanego najczęściej z kamienia, z ziemną lub wyspaną żużlem podłogą i beczkami ułożonymi w 3-4 poziomach.

F
Feints - zanieczyszczony destylat płynący się na początku i na końcu procesu destylacji.
Fermentacja - jeden z etapów produkcji whisky, trwający ok. 48-120 godzin proces przeprowadzany w stalowych lub drewnianych kadziach, do których wlewana jest brzeczka i dodawane drożdże. Drożdże przerabiają cukier na alkohol i CO2. Efektem fermentacji jest tzw. piwo (wash) o mocy 6-8% alc.
Finish - określany też jako wood finish - praktyka stosowana w przemyśle whisky polegająca na przelewaniu whisky z oryginalnej beczki do innej, która z reguły była wcześniej użyta do dojrzewania innego alkoholu np. win wzmacnianych. W ten sposób wzbogacamy whisky o nowe aromaty i smaki. Finisz to także jeden z etapów degustacji - to tzw. posmak pozostający w ustach.
Foreshots - tzw. przedgony to pierwszy alkohol płynący podczas II destylacji.

G
Grain whisky - whisky zbożowa produkowana głównie z pszenicy i kukurydzy i mniejszych ilości jęczmienia, jest destylowana przy użyciu aparatu Coffeya. Główny składnik whisky mieszanych, choć występuje też w edycjach single grain.
Grist - zmielone ziarno jęczmienia (śruta), ziarno jęczmienia po procesie słodowania jest mielone w proporcjach (najczęściej) 70% grys, 20% łuski, 10% mąka i trafia do kadzi zaciernej.

H
Highland - największy region produkcji szkockiej whisky.
Hogshead - nazwa beczki stosowanej w przemyśle whisky o pojemności ok. 250 litrów najczęściej z amerykańskiego dębu. Często budowana z klepek z beczek po Bourbonie.

I
Islay - kultowa wyspa będąca oddzielnym regionem produkcji szkockiej whisky, słynąca z dymnych, torfowych przepełnionych morskimi akcentami destylatów. Obecnie działa tu 9 destylarni.

K
Kiln - suszarnia, miejsce gdzie skiełkowane ziarno jęczmienia jest suszone. Znajduje się w charakterystycznym budynku zwieńczonym dachem w kształcie pagody.

L
Legs - strużki whisky, które pojawiają się po wewnętrznej ścianie kieliszka kiedy delikatnie nim zakręcimy. Jeden z elementów oceny whisky. Kiedy są cienkie i spływają szybko mamy do czynienia z lżejszą w swej strukturze whisky, gdy są grubsze i spływają powoli - whisky powinna być cięższa i bardziej złożona.
Lowland - najbardziej na południe zlokalizowany region produkcji szkockiej whisky, charakteryzujący się najlżejszymi, delikatnymi destylatami.
Low wines - to produkt pierwszej destylacji, alkohol o mocy ok 20-25% jest następnie poddawany destylacji w drugim alembiku.
Lyne arm - rura o dużej średnicy, która łączy górną część alembika z kondensatorem, może być skierowana do góry lub do dołu i jej położenie ma wpływ na charakter otrzymywanego destylatu.

M
Malt - słód - ziarno jęczmienia poddane procesowi słodowania tzn. namaczania, kiełkowania i suszenia.
Mashing - zacieranie - jeden z etapów produkcji whisky, proces polegający na mieszaniu zmielonego słodu jęczmiennego z gorącą wodą, w wyniku czego powstaje mętny płyn zwany brzeczką.
Mashbill - stosowana głównie w USA receptura określająca rodzaj i udział procentowy poszczególnych zbóż użytych do produkcji konkretnych whisky.
Mizuwari - oznacza “zmieszany z wodą” popularny w Japonii sposób picia mocnych alkoholi w tym whisky. Zazwyczaj dwie części zimnej wody łączy się z jedną częścią alkoholu.

N
Neat - oznacza picie alkoholu w czystej postaci bez dodatków i rozcieńczania.

O
Octave - najmniejsza beczka używana do dojrzewania whisky o pojemności ok. 50 litrów.
On the rock - whisky serwowana “on the rock” oznacza whisky podaną na kostkach lodu.

P
Peat - torf - jego użycie w procesie suszenia słodu nadaje ziarnu, a następnie wyprodukowanej z niego whisky charakterystycznego dymno-torfowego aromatu i smaku.
Pot still - duży wykonany z miedzi alembik wykorzystywany na etapie destylacji w procesie produkcji whisky. Wash still to alembik pierwszej destylacji, spirit still to alembik drugiej destylacji.
Proof - jest miarą zawartości procentowej alkoholu stosowaną np: w przypadku amerykańskich bourbonów, 1 proof odpowiada 0,5% alkoholu. Alkohol opisany jako 80 proof ma moc 40%.
Puncheon - jeden z głównych typów beczek używanych w procesie dojrzewania whisky. Pojemność ok. 500l, produkowana zarówno z amerykańskiego, jak i europejskiego dębu. W kształcie niższa i bardziej pękata niż beczka typu butt.

Q
Quater cask - w terminologii whisky to mała beczka o pojemności ok. ¼ beczki typu butt. Im mniejsza beczka tym większy kontakt dojrzewającego destylatu z drewnem.

R
Rummager - specjalny łańcuch umieszczony na dnie alembika opalanego płomieniem. Poprzez stałe obracanie zapobiega przypalaniu się zawartości (wash) do dna alembika.

S
Salladin box - urządzenie wykorzystywane do słodowania jęczmienia składające się z dużego prostokątnego zbiornika i zestawu pionowych śrub. Śruby przesuwają się poziomo przez całą długość zbiornika, jednocześnie obracając się unoszą ziarno jęczmienia napowietrzając je i chłodząc.
Single malt - whisky pochodząca z jednej destylarni, wyprodukowana z wody i słodowanego jęczmienia bez dodatku innych zbóż i destylowana w miedzianych alembikach.
Single cask - whisky zabutelkowana z jednej specjalnie wybranej beczki, która trafia na rynek w ograniczonej liczbie butelek. Dla porównania większość butelek whisky single malt to kompozycja destylatów ze średnio 50-100 beczek.
Small batch - whisky skomponowana z mniejszej niż zazwyczaj ilości beczek, beczki te są starannie selekcjonowane i najczęściej nie przekraczają ilości 30-40 sztuk, choć nie jest to prawnie uregulowane
Speyside - jeden z głównych regionów produkcji szkockiej whisky, w którym działa niemal połowa wszystkich szkockich destylarni.
Spirit safe - przeszklona mosiężna skrzynia umożliwiająca mistrzowi destylacji nadzór nad procesem oraz analizę i zarządzanie destylatami płynącymi z alembików.

T
Tail - pogony, ostatnia partia alkoholu płynąca podczas drugiej destylacji.
Taketsuru - Masataka Taketsuru - ojciec japońskiej whisky, pierwszy manager destylarni Yamazaki, założyciel destylarni Yoichi i Miyagikyo.

U
Uisge beatha - z języka gaelickiego “woda życia”.

W
Wash - płyn o niskiej zawartości alkoholu (5-8%) powstały w wyniku procesu fermentacji.
Washback - kadź fermentacyjna, tradycyjnie wykonana z sosny oregońskiej, modrzewia lub dębu, obecnie w wielu destylarniach zostały zastąpione przez kadzie ze stali nierdzewnej.
White dog - stosowane w USA określenie dla świeżo wydestylowanego, bezbarwnego alkoholu nie poddanego starzeniu w beczce - odpowiednik szkockiego “new make”.
Wort - brzeczka - płyn zawierający rozpuszczone cukry, powstały w efekcie procesu zacierania.
Worm tube - starszy typ kondensatora składający się ze zbiornika wypełnionego zimną wodą i zanurzonej w nim spiralnie zwiniętej miedzianej rury, wewnątrz której dochodzi do kondensacji oparów alkoholu.

Y
Yeast - organizmy jednokomórkowe wykorzystywane w procesie fermentacji. Drożdże przetwarzają cukier na alkohol i dwutlenek węgla.

Wybrane marki

Strona przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich!

Kliknij i zapoznaj się z regulaminem serwisu.