Klikając „Akceptuję”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Dowiedz się więcej
Wszystkie kategorie
Wywiad - Albert Bichot

Wywiad - Albert Bichot

Małgorzata Masiak:
Maxime, na początek powiedz nam proszę gdzie dokładnie znajduje się Burgundia i jak wiele różnych apelacji obejmuje?

Maxime Mikhailitchenko:
Burgundia położona jest na południowo-wschód od Paryża i jest ją bardzo łatwo znaleźć. Leży przy tzw. Słonecznej Autostradzie biegnącej z północy na południe Francji. Winnice usytuowane są głównie pomiędzy Szampanią, a doliną Rodanu. Burgundia ma unikalny kształt. Odległość od Chablis do Beaujolais to ok 250 km, a szerokość od 200-300 metrów do kilku kilometrów. Możemy to nawet porównać do jednego z krajów Ameryki Południowej – Chile. Długie, o różnych wysokościach nad poziomem morza, zróżnicowanym mikroklimatem, oferującym bogactwo różnorodnych gleb, terroir, działek i metod produkcji wina. W 2013 roku mieliśmy w Burgundii 100 apelacji czyli ¼ wszystkich francuskich apelacji, a system apelacyjny został tu wprowadzony w 1930 roku by ograniczyć produkcję pochodzących stąd unikalnych win. Oficjalnie cały region podzielony jest na 6 stref: Chablis, Cote de Nuits z Nuits – Saint –Georges w centrum, Cote de Beaune z położonym w samym sercu miastem Beaune, Cote Chalonnaise, Le Maconnais i Beaujolais. Całkowita powierzchnia to ok 50tys hektarów jeśli wliczymy 17tys ha Beaujolais.

Małgorzata Masiak:
Burgundia jest znana ze swojej bardzo trudnej klasyfikacji – czy możesz nam ją przybliżyć?

Maxime Mikhailitchenko:
W rzeczy samej, klasyfikacja jest unikalna w skali całego kraju i reprezentuje 1247 różnorodne działki nazywane tu Climats – które na nasz użytek nazwijmy siedliskami. Każda z tych działek posiada swoją własną nazwę i od 2015 roku są one częścią dziedzictwa narodowego sklasyfikowanego przez UNESCO. Nie myślcie o tym, że ta klasyfikacja jest zbyt trudna. Nie musicie być profesjonalistami żeby ją zrozumieć, są jej tylko 4 poziomy – poniżej przedstawiam to na przykładzie Chablis
  1. Podstawowe wino i pierwszy poziom klasyfikacji to Petit Chablis, charakteryzuje się świeżością, mineralnością i przyjemną kwasowością
  2. Drugi poziom to Chablis – mineralne, o aromacie białych kwiatów i cytrusów
  3. Chablis 1-er Cru – bardziej kompleksowe
  4. Chablis Grand Cru – bogate i krągłe
  5. 1-er Cru i Grand Cru w Chablis zawsze ma dodatkowo nazwę siedliska – określonego obszaru, z którego zrobiono wino. Przykładem na to są chociażby Chablis 1-er Cru Vaucopains czy Chablis Grand Cru Bougros, gdzie nazwy siedlisk są wskaźnikiem pochodzenia winogron, a jednocześnie określeniem stylu wina.
Klasyfikacja pozostałej części Burgundii bazuje również na 4 poziomach:
  1. Podstawowy zwany apelacją regionalną np.: Bourgogne Chardonnay czy Bourgogne Pinot Noir
  2. Apelacje Villages: Beaune, Pommard czy Nuits-Saint-Georges…
  3. Apelacje Villages m.in: 1-er Cru: Beaune 1-er Cru Champimon czy Aloxe-Corton 1-er Cru Marechaudes
  4. Apelacje Villages Grand Cru m.in Echezeaux Grand Cru Frantin
Na etykiecie zawsze znajduje się informacja, dzięki której będziemy wiedzieć z winem, z którego poziomu mamy do czynienia i jak wygląda jego pozycjonowanie cenowe – od tych podstawowych do najbardziej prestiżowych. Jeśli chodzi o wolumen produkcji to podstawę tej piramidy stanowią oczywiście apelacje regionalne z 51% całkowitej produkcji i 23 apelacjami, następnie apelacje villages obejmujące 37,5% produkcji i 44 AOC, kolejno apelacje 1-er Cru i ich 10% udział i na samym szczycie Grand Cru z 1,5% udziałem i 33 apelacjami.

Małgorzata Masiak:
Gdybyśmy brali pod uwagę tylko uprawiane tutaj szczepy to opisanie regionu byłoby banalne. Oczywiście nie jest tak prosto – proszę wyjaśnij nam dlaczego tak różne i tak ważne jest Terroir w Waszym regionie.

Maxime Mikhailitchenko:
Burgundia reprezentuje najbardziej różnorodne terroir w całej Francji. Kiedy mówimy o Chablis, od razu wyobrażamy sobie glebę bogatą w kredę i muszle, nadające typowej mineralności, słoności i delikatności. Oczywiście winogrona pochodzące z winnic położonych na glebach kimerdowych (bazujących w głównej mierze na skamielinach skorupiaków) zaskoczą nas swoim bogactwem i krągłością. Jeśli by mówić ogólnie o glebie regionu Cote de Beaune, skomponowanej głównie z margli, wapieni i gliny, to oferuje ona bardziej „ kobiece „ wina z relatywnie mniejszym poziomem tanin, a za to bardzo eleganckie i delikatne. Czerwone wina takie jak Beaune, Volnay czy Savigny-les-Beaune dają czystą radość pełną aromatów truskawek i jagód, a za jedyne tzw. męskie wino regionu uznaje się Pommard.

Białe wina z Cote de Beaune charakteryzują się bogatą strukturą i pełnią aromatów dojrzałych owoców, świeżego masła, wanilii i przypraw. Z kolei region Cote de Nuits, gdzie 95% produkcji stanowią wina czerwone, słynie z fantastycznych apelacji 1-er i Grand Cru ulokowanych na bardzo różnych typach gleb. Znajdziemy tu piaski, margle, wapienie, granit i gleby brunatne. To wszystko daje wino aromaty dojrzałych, czerwonych owoców przede wszystkim czarnej porzeczki i wiśni oraz nuty odzwierzęce takie jak skóra, akcenty grzybów, tytoniu i czekolady.

Małgorzata Masiak:
Gdybyś musiał polecić osobie, która nigdy nie piła żadnego wina z Burgudnii jedną białą i jedną czerwoną apelację – które byś wybrał?

Maxime Mikhailitchenko:
To trudne pytanie, gdyż Burgundia oferuje ogromną różnorodność. Zróbmy to więc w najprostszy sposób: Albert Bichot historycznie jest specjalistą w zakresie czerwonych win z Cote de Beaune. Myślę, że styl i charakter naszych win mógłby być idealnie zrozumiany i poznany poprzez wino Pommard „ Clos des Ursulines, a jesli chodzi o białe to zadziwiająco dokładnie naszą filozofię i styl oddają Chablis Albert Bichot i Chablis 1-er Cru Vaucopins.

Małgorzata Masiak:
Maison Albert Bichot ma długą historię, proszę powiedz naszym klientom dlaczego szukając win burgundzkich powinni zdecydować się na właśnie tę winnice. Co jest Waszą przewagą?

Maxime Mikhailitchenko:
Historia rodziny Bichot sięga średniowiecza. Już od 1350 roku lennem rodziny była posiadłość Chateauneuf –en-Auxoix. To był początek dynastii, która przez wieki obejmowała rzeszę nobilotowanych głów, zarówno szlachty, kościoła jak i sił zbrojnych i to już z tamtych czasów pochodzi herb rodzinny z jeleniem. Winiarnia założona została w początkach XX wieku w Beaune i od tej pory, przez już kilka pokoleń cieszy się reputacją dobrego producenta win. Dziś winnicą zarządza Alberic Bichot, przedstawiciel już szóstej generacji od powstania winnicy. Jego celem oprócz produkcji znakomitych win jest zaszczepienie w zespole idei, doświadczenia i wiedzy, którą jego rodzina zdobywała przez pokolenia.

A co wyróżnia naszą winnicę…?

Po pierwsze pochodzenie i rodzinne zarządzanie. Jesteśmy jedną z najrzadszych winnic w regionie zarządzanych w 100% przez rodzinę od założenia winiarni, aż do dziś.

Po drugie posiadamy ponad 100 hektarów winnic w całej Burgundii, począwszy od Chablis (Domaine Long Depaquit), przez Domaine du Pavillon w Pommard, Domaine du Clos Frantin w Nuits-Saint-Georges aż do Beaujolais (Domain de Rochegrès). To unikalne dziedzictwo w Burgundii pozwala nam na w 100% niezależną produkcję wina bez konieczności kupowania winogron.

Po trzecie wykwalifikowana i dedykowana kadra dla każdego z winnych stylów: Chablis, Côte de Nuits, Côte de Beaune, Mâcon itd. Nasza filozofia to tylko pomoc winu w wyrażeniu charakterystyki terroir, bez żadnej specjalnej interwencji. To dlatego też dziś myślimy o produkcji win BIO, gdyż i tak nasze dotychczasowe działania były tej filozofii bardzo bliskie.

I w końcu nasza międzynarodowa renoma. Wina Albert Bichot są regularnie nagradzane na międzynarodowych konkursach i doceniane przez najważniejszych krytyków i dziennikarzy winiarskich.

Małgorzata Masiak:
Gdybyś musiał wyjaśnić komuś kto nie zna Waszych win, jaki macie styl – jakbyś to zdefiniował?

Maxime Mikhailitchenko:
Tak jak próbowałem wyjaśnić chwilę wcześniej, nasz cały zespół stara się respektować naszą filozofię: minimum interwencji w to co daje nam natura i terroir. Autentyczność, czystość i elegancja. Wina są jedwabiste, z raczej miękkimi taninami i długim, aksamitnym finiszem. Białe wina są świeże, mineralne i czyste ale często też krągłe i kremowe.

Małgorzata Masiak:
Które wino najlepiej reprezentuje Waszą winnicę?

Maxime Mikhailitchenko:
  • Powtórzę tu podawanie apelacji i siedlisk (pojedyncze winnice z bardzo limitowaną produkcją):
  • Chablis Grand Cru „Moutonne” Domaine Long Depaquit Monopole
  • Vosne-Romanée 1er Cru „Les Malconsoirts” Domaine du Clos Frantin
  • Corton Grand Cru „Clos des Maréchaudes” Domaine du Pavillon Monopole
  • Aloxe-Corton 1er Cru „Les Maréchaudes” Domaine du Pavillon Monopole
  • Pommard „Clos des Ursulines” Domaine du Pavillon Monopole

Małgorzata Masiak:
I Maxime – ostatnie pytanie, które muszę zadać – które wina pijesz w domu?

Maxime Mikhailitchenko:
Będę bardzo uczciwy i podam Ci apelacje które uwielbiam: z białych Chablis 1er Cru Vaucopins, a z czerwonych Gevrey-Chambertin. A dlaczego? Czysty i prawdziwy styl Burgundii: elegancja, finezja i odzwierciedlenie terroir.

Małgorzata Masiak:
Maxime bardzo dziękuję za rozmowę i do zobaczenia w Burgundii.

Wybrane marki

Strona przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich!

Kliknij i zapoznaj się z regulaminem serwisu.