Klikając „Akceptuję”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Dowiedz się więcej
Wszystkie kategorie
Ricasoli 1141

Ricasoli 1141

Nazwisko Ricasoli jest kojarzone z winem począwszy już od 1141 roku, kiedy to zamek Brolio przeszedł w ręce właśnie tej rodziny. Ponieważ jest to rodzina arystokratyczna, która przez wieki brała aktywny udział w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym to zapiski dotyczące jej historii sięgają aż VII wieku. Dziś winnicą zarządza Francesco Ricasoli - 32 Baron Brolio, który łączy wielowiekową tradycję z najnowszymi możliwościami technicznymi by móc zaoferować, koneserom z całego świata, cudowne, klasyczne chianti.

Osobą jednak, która na przestrzeni dziejów najmocniej przyczyniła się nie tylko dla winnicy ale i dla całego regionu bez wątpienia był Bettino Ricasoli, zwany Żelaznym Baronem. On to w roku 1830, jako młody, zaledwie 20-to letni chłopak, zostając kolejnym baronem Brolio, rozpoczął pracę nad stworzeniem wina zdolnego konkurować z, uznawanymi wtedy za najlepsze, winami francuskimi. Dzięki wyjątkowemu terroir Brolio, ale przed wszystkim dzięki pasji, nauce, licznym podróżom do różnych krajów oraz wierze w nowinki techniczne, w końcu mu się to udało. Sukces przyszedł w roku 1867, kiedy to wina z Brolio zostały nagrodzone złotym medalem, najważniejszej wtedy dla branży, Paryskiej Wystawy. Nie do pominięcia jest również fakt, że Bettino był wybitną postacią włoskiej areny politycznej, w swoim czasie również Premierem Włoch. Funkcje te pozwoliły mu na odegranie kluczowej roli dla rozwoju winiarstwa Toskanii. To właśnie dzięki jego staraniom region został zmodernizowany: powstała sieć dróg i kolei. Stawiał na edukację rolników, na jakość uprawianych przez nich winogron i tworzonych win. Założył Włoską Szkołę Winiarską. A na koniec to co najważniejsze! W roku 1872 spisał pierwszą recepturę wina Chianti.

Wybrane marki

Strona przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich!

Kliknij i zapoznaj się z regulaminem serwisu.