Hampden
Posiadłość Hampden Estate została założona w 1753 roku przez pochodzącą ze Szkocji rodzinę Stirling i od początku specjalizowała się w uprawie trzciny cukrowej oraz produkcji cukru i rumu. W 1767 roku produkcja rumu wynosiła już ok. 50 000 litrów rocznie i był on eksportowany w beczkach do Anglii i Szkocji. W 1852 roku firma została kupiona przez George’a McFarquhara Lawsona, który opracował i utrwalił metodę Trelawny. Jej efektem była produkcja najbardziej aromatycznych
rumów z wysokim poziomem estrów, które stały się znane na całym świecie. W 1875 Hampden Estate odziedziczył bratanek George’a - Owen Dermot Kelly-Lawson. Posiadłość i destylarnia pozostała w rękach rodziny Lawson aż do roku 2002 roku, kiedy to problemy finansowe zmusiły ją do sprzedaży państwowej firmie Sugar Company of Jamaica Ltd. Plantacja trzciny została zamknięta, a czynna pozostała jedynie destylarnia.
W 2009 roku należąca do rodziny Hussey firma Everglades Farms Ltd., nabyła od rządu Jamajki posiadłości Long Pond Sugar Estate i Hampden Estate. Co najważniejsze, nowy właściciel zachował wszystkie tradycyjne metody produkcji,
z których przez lata słynęła firma Hampden. W 2018 roku, po 265 latach działalności firma w końcu rozpoczęła działania promocyjne swoich starzonych rumów. Destylarnia znajduje się w regionie Trelawny (północno-zachodnia części Jamajki), który historycznie jest uznawany za grand cru jamajskiego rumu i charakteryzuje się niesamowitą różnorodnością biologiczną.
Na początku XIX wieku w Trelawny działało ponad sto małych plantacji trzciny cukrowej. Większość z nich posiadała w okolicy własne gorzelnie. W tym okresie Hampden Estate opracował niezwykle złożoną technikę do produkcji aromatycznych rumów z bardzo wysokim poziomem estrów. Ich pomysł na rum został w niedługim czasie zaadaptowany także przez innych lokalnych producentów.
Obecnie Hampden uznaje się za prawdopodobnie najlepszą destylarnię rumu na świecie, a opinia ta opiera się na 5-ciu fundamentalnych filarach.
• Źródlana woda - od momentu założenia, Hampden do produkcji rumu używa wody wyłącznie ze źródła znajdującego się 4 kilometry na południe od gorzelni.
• Dzika fermentacja – produkcja rumu opiera się tu na technikach stosowanych w XVIII wieku. Hampden stosuje wydłużony czas fermentacji, która zachodzi przy udziale dzikich drożdży, które żyją i rozmnażają się w pomieszczeniach
fermentacyjnych.
• Destylacja alembikowa (pot still).Destylacja odbywa się w klasycznych, jamajskich alembikach zwanych Double Retort, a Hampden jest jedną z nielicznych ocalałych gorzelni, które nadal w ten sposób produkują swój rum.
• 100% dojrzewania w tropikalnym klimacie. 7 lat dojrzewania w tropikalnym klimacie Jamajki odpowiada okresowi około 25 lat maturacji w Europie.
• Rumy Hampden są butelkowane w naturalnym kolorze i bez dodatku cukru.